Основна информация

Иво Върбанов е класически пианист, живеещ в Лондон, който решава да отглежда лозя в родината си. След дълго проучване избира района на Южен Сакар до с. Изворово. През 2005 г. купува 13 ха земя и през 2006-а започва да ги засажда. Целта му са вина, изразяващи тероара на района, който Иво смята за един от най-добрите на Балканите. Винифицирането се извършва в изба Братанови. От 2012 г. за лозята се грижи Станчо Бангиев. Заради използването на био земеделски практики добивите са естествено ниски. Вината му се предлагат във Великобритания, Белгия, Холандия, Германия, Полша, Финландия, Черна гора, САЩ и Южна Корея. Основни клиенти са ресторанти с „Мишлен“ звезди и места за виноценители. Иво Върбанов е сред основателите на Българската асоциация на независимите лозаро-винари, вицепрезидент на Европейската конфедерация на независимите лозаро-винари и от 2017 г. е първият българин, член на Международната винена академия (AIV).
Винените любители могат да се запознаят с вината на Иво Върбанов в избата, в която винифицират – Братанови, сред автентичната атмосфера на дъбови бъчви.
В Енотека Сакар могат да комбинират вината им с ястия от местни продукти и позабравени рецепти. Вертикални дегустации и запознаване със стари енотечни реколти могат да бъдат организирани с предварителна уговорка, а винените пикници сред лозята са подходящи събития по време на гроздобер. Виртуалните дегустации с доставка на вината им с куриер позволяват на всеки да се докосне до занаятчийския подход на Иво Върбанов.
Забележителности в района:
Перперикон е най-големият древен и свещен град на Балканите. Той е изсечен от камък, откъдето идва и името му, което се свързва с тракийския бог на камъка Пер. Разположен е на едноименния хълм Перперикон в Източните Родопи, на 15 км североизточно от Кърджали. Във вечния град се намират останките от светилището на бог Дионисий с прочутия олтар за предсказания. То често е сравнявано с величествения храм на Аполон в Делфи. В миналото районът е бил богат източник на злато, от което са изсичали и златните монети перпера.
Каменните гъби са скални образувания, които се намират източно от с. Бели пласт, на пътя, свързващ Кърджали с Хасково. Защитената територия има площ от 3 хектара. Обявени са за природна забележителност от 1974 г. Скалните образувания имат форма на естествени гъби – пънчетата им са розови, а шапките – зеленикави.
Музейният център „Тракийско изкуство в Източните Родопи“ се намира в непосредствена близост до Александровската гробница. Акцент в експозиционната зала на музейния център е точното копие на оригинала на Александровската гробница. Чрез репликата се дава възможност на посетителите да се запознаят с един наистина уникален паметник на античното изкуство в Тракия. Богатата експозиция показва още и множество артефакти от тракийския период в региона на град Хасково като голяма част от тях могат да бъдат видени в стенописите на Александровската гробница – въоръжение, накити, съдове и прочие.