Основна информация
Енотека Сакар е новият общ дом на винарските изби в региона на Сакар и Източни Родопи. Място, в което винените любители могат да се докоснат до многообразието на винарски изби и вина в този малък, но изключително значим лозарски район в България.
Зад създаването ѝ стоят Тодор Братанов и Камен Коев, собствениците на Винарна Вила Басареа. Преди няколко години закупуват сградата (бивш ресторант), с намерението да направят дегустационна за собствената си винарна, намираща се на метри от нея. Когато назрява моментът да осъществят намеренията си, решават, че повече смисъл има в това да предлагат не само своите вина, но и тези на всички изби в региона. Така се ражда идеята за Енотека Сакар.
Тук може да дегустирате и закупите на преференциални цени вина от 10 винарни, а именно Вила Басареа, Винарна Братанови, Шато Коларово, Малката Звезда, Иво Върбанов, Заара Естейт, Тера Тангра, Росалеа, Бисанте и Катаржина Естейт.
В стремежа си да запазят традициите в региона и да поднесат вината с правилната местна кухня, собствениците разработват изключително интересно и богато меню, което да предлагат в ресторанта към енотеката за организирани групи.
Възможностите за дегустации на открито през по-топлите месеци дава спокойствието и уюта на туриста в днешната ситуация. Ежемесечните Вино & Храна събития събират ценители, както от региона, така и от по-далечни дестинации. А възможности за настаняване в Харманли не липсват.
Всяка трета бутилка вино в страната е от Сакар, а в Енотека Сакар можете не само да опитате голяма част от тях, но и да направите своя информиран избор.
Забележителности в района:
Перперикон е най-големият древен и свещен град на Балканите. Той е изсечен от камък, откъдето идва и името му, което се свързва с тракийския бог на камъка Пер. Разположен е на едноименния хълм Перперикон в Източните Родопи, на 15 км североизточно от Кърджали. Във вечния град се намират останките от светилището на бог Дионисий с прочутия олтар за предсказания. То често е сравнявано с величествения храм на Аполон в Делфи. В миналото районът е бил богат източник на злато, от което са изсичали и златните монети перпера.
Каменните гъби са скални образувания, които се намират източно от с. Бели пласт, на пътя, свързващ Кърджали с Хасково. Защитената територия има площ от 3 хектара. Обявени са за природна забележителност от 1974 г. Скалните образувания имат форма на естествени гъби – пънчетата им са розови, а шапките – зеленикави.
Музейният център „Тракийско изкуство в Източните Родопи“ се намира в непосредствена близост до Александровската гробница. Акцент в експозиционната зала на музейния център е точното копие на оригинала на Александровската гробница. Чрез репликата се дава възможност на посетителите да се запознаят с един наистина уникален паметник на античното изкуство в Тракия. Богатата експозиция показва още и множество артефакти от тракийския период в региона на град Хасково като голяма част от тях могат да бъдат видени в стенописите на Александровската гробница – въоръжение, накити, съдове и прочие.
Ревюта ( 2 )