Основна информация
Вила Басареа е малка винарска изба край гр. Харманли. Общият ѝ капацитет е 70 тона вино.
Тероар
Лозовите масиви са разположени по южните склонове на Сакар планина в долината на река Марица, край с. Изворово и с. Коларово. Позицията им е на юг, югозапад и югоизток. Близостта на речна долина и разчупен планински релеф балансират континентално-средиземноморския климат в региона. Зимите са меки – абсолютните температури не падат под 0-5 С. Пролетта е топла, настъпва рано и е последвана от горещо и сухо лято. Почвите в региона са кафяви до кафяви-горски с ниско до средно съдържание на скала. Репродуктивният слой на почвите е много дълбок и с високо съдържание на азот, топъл, влагозадържащ и добре аериран. Всички тези фактори подпомагат отглеждането на висококачествени бели и червени сортове лозя и хармония от аромати и деликатни вкусове, с характерно и експлозивно тяло, събрало в себе си ескпресивната природа на юга.
Винен туризъм
Вратите са широко отворени за всички, които искат да научат за процеса на производство, за философията им на правене на вино и да се докоснат до тероара на Южен Сакар. Достъпът до винарната е лесен. Намира се в град Харманли, на изхода на града в посока Свиленград, само на 300 метра от автомагистрала Марица.
В непосредствена близост до избата работи регионална енотека, където се предлагат и вина от всички изби в региона.
Дегустация във Вила Басареа
за двама- Обиколка на винарската изба
- Дегустация на 5 вина
- Местни деликатеси
Забележителности в района:
Перперикон е най-големият древен и свещен град на Балканите. Той е изсечен от камък, откъдето идва и името му, което се свързва с тракийския бог на камъка Пер. Разположен е на едноименния хълм Перперикон в Източните Родопи, на 15 км североизточно от Кърджали. Във вечния град се намират останките от светилището на бог Дионисий с прочутия олтар за предсказания. То често е сравнявано с величествения храм на Аполон в Делфи. В миналото районът е бил богат източник на злато, от което са изсичали и златните монети перпера.
Каменните гъби са скални образувания, които се намират източно от с. Бели пласт, на пътя, свързващ Кърджали с Хасково. Защитената територия има площ от 3 хектара. Обявени са за природна забележителност от 1974г. Скалните образувания имат форма на естествени гъби – пънчетата им са розови, а шапките – зеленикави.
Музейният център „Тракийско изкуство в Източните Родопи“ се намира в непосредствена близост до Александровската гробница. Акцент в експозиционната зала на музейния център е точното копие на оригинала на Александровската гробница. Чрез репликата се дава възможност на посетителите да се запознаят с един наистина уникален паметник на античното изкуство в Тракия. Богатата експозиция показва още и множество артефакти от тракийския период в региона на град Хасково като голяма част от тях могат да бъдат видени в стенописите на Александровската гробница – въоръжение, накити, съдове и прочие.
Ревюта ( 1 )