Основна информация
Винарска изба Тохун се намира на главния път Бургас- Поморие и е най-подходящата спирка за винените любители, пътуващи до Южното Черноморие. Отворена е през 2009 г, а архитектурата ѝ е в стилистиката на прабългарските шатри – ТОХУН е прабългарското име на Поморие.
Лозовите масиви от 65 ха са разположени в Източно – Черноморски регион, а сортовете, които отглеждат са Шардоне, Совиньон блан, Мерло, Каберне совиньон, Димят, Гренаш блан, Пети мансенг, Вионие, Русан, Примитиво, Темпранийо и Малбек.
Почвата е чернозем смолник, климатът е умереноконтинентален, с характерни течения от и към морето, съпътстващи с висока атмосферна влага по време на гроздобера, което благоприятства отглеждането на грозда.
Винарска изба Тохун е модерна изба от класически тип с подземна и надземна преработка на грозде, а винените обиколки в производствените помещения и дегустацията в специално изградената дегустационна зала ще зарадват всеки любител на виното. Желателна е резервация преди да посетите избата. Свържете се с нас, за да ви съдействаме за резервация.
Можете да разгледате други оферти в региона ТУК
Прочетете още в нашия блог: Дестинации за винени приключения Южно черноморие
Забележителности в района:
Музеят на солта се намира на брега на Поморийското езеро и е единственият по рода си в Източна Европа, който произвежда сол чрез слънчево изпарение на морската вода. В експозиционната зала ще разгледате интригуваща колекция от снимки с автентични соларски съоръжения и инструменти, както и стари топографски карти. Днес всеки посетител на музея може да се докосне до тънкостите на занаята и да участва сам в производството на сол.
Старият град е обявен за архитектурно-исторически резерват с национално значение. Несебър е един от най-древните градове на Европа, основан преди 3200 години. През античността градът е наричан Месамбрия, през Средновековието Месемврия, а по-късно – Несебър. Голяма част от археологическите находки могат да бъдат разгледани в Археологическия музей на Несебър, който се намира в началото на полуострова. На северния бряг на полуострова са останките на базиликата „Богородица Елеуса“, строена е през VІв, а според исторически сведения е била и част от манастирски комплекс. По средата на провлака се намира емблематичната за града стара мелница.
Античен и средновековен град „Акве калиде – Термополис“ възникнал около топлите минерални извори още в тракийско време в І-во хилядолетие преди Христа. В началото на ІІ век римският император Траян построил големи Терми (thermae) и пътна станция наречена Акве калиде (гореща вода). Те станали много известни в цялата империя и през VІ век императорът на Византия Юстиниян Велики изградил голяма крепост, за да ги защитава от нашественици.