Основна информация

Винарска изба Тера Тангра е разположена по югозападните склонове на Сакар планина, по поречието на река Марица. Белите, розетата и червените вина на избата са разделени в няколко серии, а гроздето е от собствените им лозя.
Лозовите масиви са разположени върху 350 хектара земя, а условията за отглеждане на качествено грозде в района са повече от отлични. Многото слънчеви дни в годината, постоянният вятър и оскъдни валежи, в едно с южното изложение на лозята, води до висок температурен градиент. Към него се прибавя и плиткия почвен хоризонт, който в дълбочина преминава в декомпозиран гранит.
Всички тези показатели комплексно дават основание на специалисти да смятат, че областта Южен Сакар ще стане най-успешния винарски район „тероар“ в България.
Част от лозовите масиви са сертифицирани био, ето защо през 2020 година собствениците на Тера Тангра решават да създадат нова винарска изби, отново в региона, в която да винифицират само биологичните си вина.
Първата реколта с био грозде от новата изба се предвижда през 2021 г, а вече енолозите могат да се похвалят и с първото производство в избата с ябълково био вино. Със своя нисък алкохол, лека опалисценция и изключителни аромати, които наподобяват вина от международни сортове грозде, ябълковите вина на Тера Тангра са още един продукт, който ще бъде включен в дегустациите.
В процес на оборудване е дегустационната зала в избата, с невероятна гледка към лозовите масиви, където винени любители ще могат да се запознаят с прекрасните вина и да се докоснат до биологичното земеделие.
Плануват се различни възможности за винен туризъм както на закрито, така в откритите площи на избата.
Вината на избата можете да дегустирате и да закупите в регионалната енотека САКАР. Попитайте за Тера Тангра!
Ние продължаваме да следим развитието на избата и ще споделяме с Вас техните актуални оферти за посещения.
Забележителности в района:
Перперикон е най-големият древен и свещен град на Балканите. Той е изсечен от камък, откъдето идва и името му, което се свързва с тракийския бог на камъка Пер. Разположен е на едноименния хълм Перперикон в Източните Родопи, на 15 км североизточно от Кърджали. Във вечния град се намират останките от светилището на бог Дионисий с прочутия олтар за предсказания. То често е сравнявано с величествения храм на Аполон в Делфи. В миналото районът е бил богат източник на злато, от което са изсичали и златните монети перпера.
Каменните гъби са скални образувания, които се намират източно от с. Бели пласт, на пътя, свързващ Кърджали с Хасково. Защитената територия има площ от 3 хектара. Обявени са за природна забележителност от 1974 г. Скалните образувания имат форма на естествени гъби – пънчетата им са розови, а шапките – зеленикави.
Музейният център „Тракийско изкуство в Източните Родопи“ се намира в непосредствена близост до Александровската гробница. Акцент в експозиционната зала на музейния център е точното копие на оригинала на Александровската гробница. Чрез репликата се дава възможност на посетителите да се запознаят с един наистина уникален паметник на античното изкуство в Тракия. Богатата експозиция показва още и множество артефакти от тракийския период в региона на град Хасково като голяма част от тях могат да бъдат видени в стенописите на Александровската гробница – въоръжение, накити, съдове и прочие.