Основна информация

През пролетта на 2014 год. отваря врати новата винарна във Видинския край – Дос Аламос. Тя се намира на мястото на старата кооперативна изба с винарски традиции с повече от два века документирана история. Така собствениците на винарската изба слагат началото на модерната винена легенда в село Негованци (община Ново село, област Видин).
Сортовете, които се отглеждат в района на Видин са Рубин, Гъмза, Памид, Мерло, Каберне совиньон, Траминер, Мускат, Совиньон блан и др.
Дос Аламос / Dos Alamos е бутикова винарна и архитектурно е съобразена с близостта на река Дунав и Бабини Видини кули.
Избените помещения за съхранение на виното са изградени дълбоко под земята, което от своя страна създава уникални условия за поддържане на постоянна температура и влажност, където отлежават най-качествените вина.
Процесът на винификация е организиран така, че виненият поток се движи през двете нива на винарската изба чрез силата на гравитация. Този метод е и изключително щадящ към гроздето и виното – не го стресира и запазва естествената му структура.
Гостите на винарната са посрещани като стари приятели и винолюбителите имат възможност да надникнат в историята на виното, винопроизводствените процеси и разбира се да усетят вкуса на благородната напитка – виното, под звуците на синфонична музика в помещенията за съзряване на вино дълбоко под земята.
Дос Аламос разполага и с професионална дегустационна за групи до 20 души.
За по-големи групи може винарната организира по предварителна заявка дегустации и в Крепостта на Баба Вида и възможност за кратки изпълнения на Симфониетата на Видин, както и разходки с яхта по река Дунав за по-малки групи до 5 души с дегустация на борда с вина от Дос Аламос.
Забележителсности наблизо:
Средновековна крепост, наричана и „Бабини Видини кули“ в гр. Видин. Счита се за единствената изцяло запазена в цяла България.
Намира се в гр. Видин. Построен е през втората половина на 18 век. Използвана е от турците за полицейско управление, а след освобождението българската църква общност го е използвала, като седалище. В днешно време е музей, който обхваща експозиция от периода 1878 г.
Построена е от месният владетел Осман Пазвантоглу за нуждите на турската войска в град Видин. След освобождението служи за съд и казарма на българската войска. Днес е музей.
Мюсюлмански храм действащ и като музей. В архитектурният ансамбъл е включена и библиотека.
Най-голямата базилика на балканите. Намира се в гр. Видин. Построена е с дарения от месните евреи, които са представлявали голяма част от населението на старият квартал Калето, както и от евреи от всички краища на Княжество България.
Построена е през 17 век, била е част от укрепената част на гр. Видин – Калето. Тя е известна с това, че през нея в миналото е минавал пътят към Цариград (Стамбол).
В миналото е използван за склад, а в началото на 19 век, като фабрика за барут. Сега действа, като музей за експониране на епиграфски паметници.
Намира се на 160 км от София и на 56 км от Видин. Защитена природна територия простираща се в землището на село Чупрене, разположено в малка китна котловина около река Чупренска, с площ от 1450 хектара. Разполага с еко – пътеки за туризъм и приятни местенца за пикник.
Най-близката зона за отдих до гр. Видин. Намира се до с. Синаговци на 20 км южно от Видин. В това красиво място е обособена единствената високостеблена гора в Северозападна България. Своето име и обаяние местността дължи на червените полски божури. Подходяща е за еко разходки с велосипеди, излети и пикници. Има възможност и за ловен туризъм.
Намира се на 27 км от Видин. Останките от късноримския и ранновизантийския град Рациария се намират край село Арчар. Археолозите откриват съкровище от златни накити – четири пръстена, игла за коса, чифт обеци с тюркоази и перли, гривна, две огърлици. Към съкровището принадлежат четири лъжици, едната от които е разчупена на няколко парчета.
Събития, на които могат да се насладят гостите на Видин всяка година:
Традиционен празник на селото – ритуал със зарязване , с. Неговановци, община Ново село, обл. Видин.
„Най-вкусното от баба“ в с. Неговановци, община Ново село, обл. Видин
„Надпяване на пръстените“ – Бръкни булке подай пръстен…, с. Винарово, община Ново село, обл. Видин.