Една от първите изби в района на Долината на Струма, развиваща винен туризъм, е Вила Мелник. Намира се до с. Хърсово ( гр. Мелник) и разполага с дегустационна зала с прекрасна панорама към собствените лозя на избата. Календарът от събития на Вила Мелник е разнообразен – от празнуване на Лазаровден до July Morning над Лозята и много други. Освен за специални поводи, избата е отворена целогодишно и за индивидуални и групови посещения и дегустации.
Срещаме ви с Мария и Елена, които изпълняват професията винен гид във Вила Мелник. Те обикновено ни разказват за пътя на виното, съпровождат ни през подземните тунели на избата и ни представят вината. Но днес ще ни разкажат малко повече за себе си.
Разкажи ми на кратко за теб
ЕЛЕНА: Казвам се Елена Соловьова. Живея от 20 години в България, родена съм в Далечния Изток, говоря свободно на български, руски и украински. Имам техническо образование.
МАРИЯ: Мария Танчева, с историческо образование и интерес в обслужващата сфера. Говоря английски и гръцки език.
Как започна работа като винен гид?
ЕЛЕНА: Започнах работа във винарска изба ВИЛА МЕЛНИК преди 5 години. Знаех съвсем малко за винопроизводството. Колегите ми са изключително запалени по виното. Слушах ги, наблюдавах ги. Ставаше ми все по-любопитно и интересно. Усетих магията на виното. Сега съм влюбена в него, следвам го от лозичката на полето до крайния резултат виното – напитка с Божествен произход.
МАРИЯ: След завръщането си от Кипър, където живях и работих около 6 години, исках да продължа да работя с чужденци и да комуникирам не само на български и това беше една от малкото работни позиции в нашия район, която ми даде такава възможност.
Коя е най-интересната случка при посрещане на винени туристи? Или най-забавната?
ЕЛЕНА: Всяка среща с виненолюбители е уникална и интересна. Трудно ми е да отделя една . Хората са различни,всички са водени при нас от любов към виното, всички оставят в нас хубава следа, а ние събираме многолик пъзел от хора, опитали нашето вино.
МАРИЯ: Когато туристите и винолюбителите, учейки се да дегустират, започват да откриват ароматите и вкусовете, които няколко секунди преди да опитат от виното, ти си им обяснил, че ще усетят. Просто са възхитени и много изненадани и забавни, разбира се!!!
Кое те привлича най-много в тази професия?
ЕЛЕНА: Общуването с хората, общуването с виното и това, че мога с помощта на Мелнишкото вино да се потопя заедно с гостите ни в духа на Мелнишкия край, който е благословен.
МАРИЯ: Приятното и позитивно чувство, което ми дават хората, докато се наслаждават на виното и на историите за него и лекотата, с която минава денят ми с тях.
Кое според теб най-много очарова винените туристи при посещението и дегустацията?
ЕЛЕНА: Смятам, че най- много нашите гости са очаровани от самото място- красотата на Мелнишкия край, второто е топлото и гостоприемно посрещане, което даваме. В нашата винарна гостите могат да видят всеки един етап от създаването на виното и това им дава нови знания и представи. Най-важното е уникалните качества на вината от местните Мелнишки сортове.
МАРИЯ: Мога да дам пример само от опита си във винарска изба ВИЛА МЕЛНИК, а там всички обожават вино от сорта Мелник 55, направено в нашата изба, от нашите лозови масиви. След тестването му вече района, гледките, мястото им се струват магични и легендите оживяват. Просто е приятно да ги замайваш… в хубавия смисъл на думата
Как си представяш винения туризъм в България след 10 години? И кои са най-важните предпоставки, за да се случат твоите прогнози?
ЕЛЕНА: ВИЛА МЕЛНИК е проектирана и построена така, че да създава условия за винен туризъм. След 10 години мисля, че ще има все повече такива винарни като нашата. Смятам, че България ще е световен лидер в производство на висококачествени вина, защото има огромен потенциал. Виждам как все повече и повече хора се влюбват във виното. Ще се увеличи потокът на винените туристи, а за да се случи това, трябва да полагаме усилия в популяризирането на българското вино, да помогнем на хората да открият магията на виното, да обърнем внимание към българските местни сортове – богатството на тази прекрасна земя.
МАРИЯ: След 10 години винена дестинация номер 1 в Европа да е Долината на река Струма.
Твоят съвет към хора, които биха искали да се започнат работа като „винен гид“:
ЕЛЕНА: Съветът ми е: Не се колебайте! Няма по-интересно, по-увлекателно нещо в този живот от това да общуваш с хората и виното! И не забравяйте – „Във виното е истината!“
МАРИЯ: Съветвам ги да научат повече за лозето и винените сортове, да тестват много вина, да знаят много за района, в който работят, за историята и постиженията му, да се запознават с повече винени дестинации. Виненият гид е не просто човекът, които знае много за виното. Виненият гид е лицето на виното, на района, на България. Ако това ви допада и го умеете – това е вашата професия.
Тази статия ви беше полезна?
В края на април посетихме със съпругата ми вила Мелник. Бяхме разведени от Елена която беше много добре подготвена с дългогодишен опит. По отношение на чистотата всичко беше на ниво. Асортимента от вина е доста голям , но акцентът на Елена бе върху Руен, Широка Мелнишка Лоза И Мелник 55. Всеки вкус на вината при дегустацията е различен, но на мен вкусът на Мелник 55 е много добро. Има страхотен послевкус, остава много приятно усещане на небцето .
Всички отличия са напълно заслужени.
Всяка реколта от вина е специфина за самата година.
Горещо препоръчвам на всеки ценител на вина да посетите тази винарна.
Благодаря ви за споделеното мнение, Васил! Винените гидове са посланици както на марката, така и на винената култура и имидж на България.започнахме тази поредица, за да ги поздравим за чудесната работа!