Ароматите на виното се разделят на три групи: първични, вторични и третични.
Първични аромати
За първични аромати се считат тези, които идват от самото грозде. Различните сортове се характеризират с различни отличителни аромати. Климатът, почвите, изложението и други елементи на средата, обобщавани като тероар, също въздейства върху ароматните качества на виното.
Пример:
Шардоне от Шабли (Бургундия, Франция) се характеризира с аромати на лимон, зелена слива и минерални нотки, докато колкото повече се спускаме на юг към Пюи Фюзе (Бургундия, Франция), със затоплянето на климата и ефекта на специфичните амфитеатрално разположени склонове, вината от Шардоне демонстрират по-зрели плодове на праскова и пъпеш.
В по-топлите райони типичните аромати на Пино ноар като ягода и череша придобиват конфетюрен тон.
Във вина от добре узряло грозде на сорта Каберне совиньон се откриват аромати на касис, малина, къпина, но през по-хладни години във вината са долавят предимно тревисти нотки.
Вторични аромати
Вторичните аромати са тези, които се получават по време на ферментацията, както и вследствие на контакта на виното с утайката или с дъба. Още може да се каже, че вторичните аромати са тези, които възникват от процеси и техники, протичащи във винарската изба и предхождащи процеса на отлежаването. Към групата на вторичните аромати спадат аромати на дим, дъб, краве масло, лешник и др. При контакта с утайката, виното придобива аромати като сметана, бисквити, кроасан, а при малолактичната ферментация – ядки и маслени нотки.
Имайте предвид, че някои типични за дадена група аромати може да имат друг произход. Нека го кажем по-лесно с пример. В сорта Семийон може да се открие аромат на дим, който произлиза от самия сорт грозде, а не от отлежаване в дъбови бъчви. (Ароматът на дим се асоциира обикновено с отлежаването в дъбови бъчви.)
Третични аромати
Третичните аромати са свързани с процеса на отлежаване в бъчва или бутилка. Тогава се осъществява бавен контакт на виното с кислорода. Този процес води до сформирането на третични аромати като кафе, тофи, карамел, шоколад, тютюн, кокос, ванилия, дъб, препечени тонове, подправки и др. Процесът на отлежаване в дъб може да бъде прекъснат по преценка на технолога след определен период от време и отлежаването на вината да продължи в бутилки, където контактът с кислорода е сведен до минимум. В процеса на отлежаване в бутилки плодовият аромат става все по-слаб за сметка на образуващите се землисти аромати (почва, гъби и др.).
Въздействия
Комплексността на аромата на виното зависи от сорта, климата, почвите, начина на отглеждане на лозето, използвания щам дрожди, дали част от или цялата малолактична ферментация е протекла в дъбови бъчви или не, дали виното е отлежавало в дъбови бъчви и ако да, в какви (френски, американски, български, малки, големи, нови или стари).
Във вината могат да бъдат намерени невероятно много аромати. В зависимост от нашето физиологично и емоционално състояние те са по-лесно или по-трудно откриваеми. Понякога едно вино може да има различен вкус и аромат в зависимост от средата, в която го консумираме. Доказано е например, че количеството светлина в помещението на дегустационната оказва влияние на обонятелните ни способности. Понякога дори нагласата ни и дори настроението може да повлияе на нашата оценка за виното.
За да се ориентирате по-лесно в дегустацията, може да прочетете и ръководството за дегустация на вино.
Винен жунал
Искате ли да водите качествени дегустационни бележки и да се изразявате по-добре за виното?
Ако да, значи виненият журнал е точното помощно средство, с което да калибрирате вашето небце (плюс винен туризъм и много дегустации, разбира се). В него ще откриете дегустационни страници, с който бързо и систематизирано да водите записки за любимите си вина. А в новото издание сме добавили и винен речник.
Ще откриете най-новото трето издание на ВИНЕНИЯ ЖУРНАЛ и други книги за виното в нашия онлайн магазин за винени преживявания shop.winetour.bg
Тази статия ви харесва?
- Последвайте ни във Facebook за още винени статии!
- Абонирайте се за нашия винен бюлетин (формата по-долу).