Основна информация
Винарска изба ЗЕЛАНОС е малката бутикова винарна, разположена в село Славянци, във винарския регион Долината на Розите. Освен че е известен по целия свят с качественото розово масло, този район е царството на Мискета: деликатен, ароматен, типичен български сорт, с вкусови нотки напомнящи бели цветя, зелена ябълка и цитрус.
Избата разполага с 700 дка собствените лозя. Освен местния уникален сорт Мискет, отглеждат и класическите Совиньон блан, Пино гри, Шардоне, Пино ноар, Сира и Каберне фран.
Почвата на село Славянци, където са лозята на Зеланос, е отцедлива и песъчлива, като това са перфектните условия да се придаде елегантност на вината. Под тънкия горен слой е разположен дебел отцедлив пясъчен под-слой, който позволява водата да се отцежда бързо и в същото време осигурява достатъчна водна запасеност.
Защо Зеланос? ЗЕЛАНОС, известен още и като Винияс, е покровителят на първия есенен месец – септември, както и на веселието и любовта. Значението му на езика на траките е съвсем красноречиво — ‘желан’. От името на този бог произхожда и една от думите, които траките използвали за вино – ‘зелас’.
Вината на избата са представени в 2 серии – Серия Z и Серия Zelanos, а ако искате да ги опознаете, най-добре посетете избата. Гледката от терасата на винарната е вдъхновяваща.
Винарна Зелас посреща туристи, но след предварителна резервация. Свържете се с нас да ви съдействаме.
Прочетете още за региона на Сунгурларе в нашия блог: Долината на виното- Сунгурларе
Забележителности в района:
Жеравна е малко село, разположено в източна Стара планина. Село Жеравна е обявен за национален архитектурен резерват от 1964 година. Мястото впечатлява със своите 172 паметници на културата, строени още по времето на Възраждането. През XVI век Жеравна е бил голям занаятчийски и културен център, като пресечна точка на важния път към Търновград. Днес някои от къщите са музеи, които всеки може да посети – на Сава Филаретов и Руси чорбаджи, както и на Йордан Йовков.
Къщата се намира в сливенския квартал „Клуцохор“. Там на 10 май 1840г е роден Димитър Николов Асенов, познат най-вече като Хаджи Димитър. Къщата е малка, едноетажна, с дървен чардак – характерните архитектурни белези на ранното Българско възраждане, както и красиво озеленен двор. Експозицията включва фотоси, предмети от бита, оръжия, точна възстановка на четническа униформа и копие на знамето на четата на Стефан Караджа. В къщата се предлага обиколка с екскурзовод и беседа, а в павилион на входа се продават информационни материали и сувенири. Предлагат се и аудиобеседи на английски език.
На 7 км от Ямбол се намира единственият в България запазен голям тракийски античен град – Древният Кабиле. Кабиле възниква към края на ІІ хил. пр. Хр. край голям култов център на възвишението „Зайчи връх“. През античността градът е бил важен икономически и културен център в Югоизточна Тракия и Долна Тунджа. Архитектурните останки на „Кабиле“ са впечатляващи, като голяма част от тях са консервирани и реставрирани. Градът е почти изцяло проучен и е лесно достъпен за туристи.