Основна информация
Винарска изба Шато Сунгурларе се намира в гр. Сунгурларе . Създадена през 2012 г., избата е ориентирана към производството на къси серии качествени вина.
Сунгурларската долина представлява малко кътче от рая, сгушено в южните подножия на Балкана. Традициите в отглеждането на грозде за вино са доста стари, а кръстопътното място на долината винаги е давало предимство за поминъка на местните хора. Традиционен за този край е сорта Сунгурларски мискет, който напоследък започва да напомня за себе си.
Шато Сунгурларе разполагат със собствени 400 дка лозя, където отглеждат сортовете Сунгурларски мискет, Италиански ризлинг, Шардоне, Мускат и Мерло.
Преработват около 150 тона грозде, които превръщат в бели, розета и червени вина в 2 серии – Chateau Sungurlare и Winefields.
Сградата на избата е изградена в характерен възрожденски стил и си заслужава да се разгледа и отвътре. На място се предлагат дегустации и може да се закупи вино от фирмения магазин.
Преди да ги посетите, съветваме Ви да направите резервация по телефона.
Разгледайте и другите винарски изби по Черноморието.
Прочетете повече за Долината на виното – Сунгурларе в нашия блог.
Забележителности в района:
Жеравна е малко село, разположено в източна Стара планина. Село Жеравна е обявен за национален архитектурен резерват от 1964 година. Мястото впечатлява със своите 172 паметници на културата, строени още по времето на Възраждането. През XVI век Жеравна е бил голям занаятчийски и културен център, като пресечна точка на важния път към Търновград. Днес някои от къщите са музеи, които всеки може да посети – на Сава Филаретов и Руси чорбаджи, както и на Йордан Йовков.
Къщата се намира в сливенския квартал „Клуцохор“. Там на 10 май 1840г е роден Димитър Николов Асенов, познат най-вече като Хаджи Димитър. Къщата е малка, едноетажна, с дървен чардак – характерните архитектурни белези на ранното Българско възраждане, както и красиво озеленен двор. Експозицията включва фотоси, предмети от бита, оръжия, точна възстановка на четническа униформа и копие на знамето на четата на Стефан Караджа. В къщата се предлага обиколка с екскурзовод и беседа, а в павилион на входа се продават информационни материали и сувенири. Предлагат се и аудиобеседи на английски език.
На 7 км от Ямбол се намира единственият в България запазен голям тракийски античен град – Древният Кабиле. Кабиле възниква към края на ІІ хил. пр. Хр. край голям култов център на възвишението „Зайчи връх“. През античността градът е бил важен икономически и културен център в Югоизточна Тракия и Долна Тунджа. Архитектурните останки на „Кабиле“ са впечатляващи, като голяма част от тях са консервирани и реставрирани. Градът е почти изцяло проучен и е лесно достъпен за туристи.
Ревюта ( 1 )