Ако сте отдавна любител на японската кухня, сигурно разликата между суши, сурими и маки ви е ясна. Но все пак нека я споменем набързо. Суши е малко парче сурова риба поставено върху ориз. Сашими е почти същото, но без ориза. Маки е в цилиндрична форма и е покрито с водораслото нори (Нещо подобно на моя домашен опит за маки от снимката, признавам си не е много сполучлив, но държа да използвам само мои снимки). За щастие в ресторантите суши менюто е с картинки и не е нужно да помним всички наиментования, а и в някои случаи те не се спазват стриктно.
За да допадне на местните вкусове в различните страни, сушито се изменило доста от оригинала си. Не съм била е Япония, но поне така казват тези, които са били. Попадала съм дори на суши с гъши пастет и суши с козе сирене и домати конфи ?! Няма лошо, но като си мисля за суши си мисля и за сурова риба и предпочитам да се придържам към по-класическия вариант. А и комбинацията гъши пастет и ориз ми е някак непривлекателна.
Първичните аромати на суровата риба подхождат добре на първичните такива на виното, т.е. продовия характер е за предпочитане пред дъбовите нотки или третични аромати на отлежали вина. Морските аромати се подчертават добре с киселините и минералността на виното.
В случай обаче, че обичате уасаби и повечко соев сос със сушито, виното едва ли ще успее да се пребори с тези силни вкусове и ще се изгуби. В този случай го запазете за аперитив и се обърнете по-скоро към японската бира или саке за акомпанимент към сушито.
Сухи бели вина от мускат, ризлинг, совиньон блан или шенин блан от по-северни региони са перфектни за случаите без уасаби.