fbpx
Натисни enter за търсене или ESC за затваряне
Blog thumbnail

Какво са claret и clairet – тъмно розе или бледо червено?

Какво са claret и clairet – тъмно розе или бледо червено?

Blog thumbnail

Не е тайна, че консумацията на бяло вино расте непрекъснато за сметка на червеното вино, а розето е сякаш в застой. Но като компенсация на това то показва все по-интересни стилове на нашия пазар. Преди 7-8 години стилът се насочи към “Прованс”, сега нюансите на розето са много повече, достойни да внесат разнообразие на всяка трапеза, но и известна доза объркване.

Дали дадено вино е тъмно розе или бледо червено, какво значи claret и clairet?

Прочетете тук.

Какво значи "claret"?

В продължение на столетия терминът claret е бил асоцииран с вината на Бордо и е бил главно използван от битанците, за да се опишат бледи червени вина от Бордо. Дори и описанито до тук да ви звучи сякаш става дума за жаргон, не се заблуждавайте – claret e защитено наименование от законодателството на Европейския съюз, както и в правилника на апелцията на Бордо. 

Счита се, че думата произлиза от френския термин “clairet” (от фр. сlaire – светъл, ясен) използван за описване на червено вино с блед цвят или тъмно розе. 

Защо англичаните налагат термин за вино от Бордо?

Бърз поглед към историята ще ни даде яснота по този въпрос. Бракът межну Henry II (крал на Англия от 1154 г. до 1189 г.)  и Елеонор Аквитанска (херцогиня от Аквитания и кралица на Франция до 1152 г.)  през 1152 г. прави района на Бордо притежание на английската корона. Заради стратегическото си разположение, пристанището и лесен морски транспорт към бреговете на Англия, Бордо бързо се превръща в основен доставчик на вино за английски пазар. Развитието на тези търговски взаимоотношения и на лозаро-винарството продължава с пълна сила до 15 век, когато Франция си връща терирорията, а заедно с нея запазва вече установените търговски връзки и разпознаваемост на английския пазар. Това обяснява защо именно англичаните налагат терминa claret, както и те допринасят за развитието и световната слава на района днес.

Какво значи днес claret?

Термин, датиращ от почти хилядолетие, може да внесе повече объркване, отколкото яснота. Защо? Стилът на виното, наричано claret e вече съвсем друг. Бордо преминава от бледо леко червено през Средновековието до плътно и елегантно вино днес. Claret преминава от практически заблуждаващ термин за стил на виното към наименование, което днес носи “модерно” ново звучене. Claret би следвало да се разбира днес единствено като “червено вино от Бордо”.

Как се използва терминът claret?

Споразумение между САЩ и Европейския съюз, сключено през 2006 година, обхваща 17 терминa (Burgundy, Chablis, Champagne, Chianti, Claret, Haut Sauterne, Hock, Madeira, Malaga, Marsala, Moselle, Port, Rhine, Sauterne, Sherry, Tokay, Retsina) и предотвратява използването им за американски вина. Както виждаме тук, споразумението включва и claret. 

 

Това, че не може да се изписва на етикет на американски вина, не значи, обаче, че не може да се изпозлва все още като заместител в писмената и устна реч на “червено вино от Бордо” и все още много класации във винени медии изписват “10 excelent claret to buy” и т.н. 

Каква е разликата между claret и clairet?

Както е написано и по-горе, думата clairet е протoтипа на новия термин, който през Средновековието англичаните съкращават на claret, но и не само. Докато claret е неофициален термин за „червено вино от Бордо“, то clairet е част от наименованието на отделна апелация –  Bordeaux Clairet AOC, която покрива цялата територия на Бордо, но се изполва само за розета от Мерло (и в малък процент Каберне совиньон и Каберне фран). Характеризират се с плътен цвят, наситен плодов аромат на ягода и къпина, с добра структура и дълъг финал. Могат да отлежават не повече от 1-2 години.  Тези розета са рядкост в Бордо (под 2%). Всъщност, тези плътни розета доста се доближават до стила на червените вина в Бордо преди векове, когато ферментацията и мацерацията е протичала за няколко дни, докато днес този процес трае няколко седмици. В резултат на кратката мацерация в гроздовата мъст се извличат по-малко цвят и танини от ципите на гроздето. Това е водило до по-леки и плодови вина за разлика от стила на Бордо, които познаваме днес. 

От рубриката ВИНЕНИ ПАРОНИМИ

Clairette е бял винен сорт, който се среща основно в Южна Франция, в Южна Рона и Лангедок. Влиза в бленд с Русан и Марсан, по-рядко е използван за едносортово вино. Изключение са  Clairette du Languedoc, Clairette de Bellegarde (до Ним, Франция) и пенливото Clairette de Die (по източните склонове на Рона). Позволено е в сортовия състава, както на белите, така и на червените Châteauneuf-du-Pape.  Виното от Clairette е с ниски киселини и висок алкохол, има тенденция да се развива бързо, поради това сортът постепенно губи територии.

Тъмно розе или леко червено вино?

Защо да бягаме от простичките наименования, които дават яснота на винения любител и не водят до приписване на чужди исторически факти? Така и така често сложният език на виното отблъсква начинаещите винолюбители и тези, които нямат търпението да навлизат в него. А знаем, че пазарът днес изисква да си максимално ясен, за да грабнеш от вниманието на консуматора, потънал в преливащото море от информация, продукти и послания. Или може би точно това е идеята, да се вкара нещо с “модерно” звучене, непознато, за да се откроиш и изпъкнеш пред конкурентите? Продължавам да мисля, че съзнанието на българския винен консуматор е крехко и лесно се подхлъзва под новостите, но доколко те могат да бъдат градивни.

 

Храна за тъмно розе

  • Табуле 
  • Рататуй 
  • Пица маргарита или пица с морски дарове 
  • Панирани калмари
  • Агнешки котлет 
  • Тажин с агнешко ( особено с розе отлежало в дъб)
  • Печено свинско, сервирано охладено
  • Телешки дроб 

Оставяне на мнение

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *