Черноморският винен регион е известен с качествените си бели вина. На север от Стара планина се крият много скрити бисери на традиционното винопроизводство. Има и опити за налагане на модерни на пазара чужди сортове. Комбинацията от различни възможности за посещения и неочаквани дегустации създава усещане за откривателство. Старата слава на изби като „Димят“ във Варна и „Хан Крум“ в едноименното шуменско село се възражда чрез нови малки изби в района. Платото Сърта не отстъпва назад с амбициозния опит за нов тероар около Блъсково. А какво да кажем за новите масиви на север от Балчик или покрай отвесните бели скали в района на Българево. Особен нюанс добавя легендата за хилядолетната винена традиция в град Бяла. Въобще за любителите на винените турове североизтока крие много нови възможности.
Характерните за Добруджа директни сортове лозя като Липа, Зайбер и Умиа Уно не са подходящи за промишлена винификация, но се произвежда много домашно вино от тях и се пие на воля. Напоследък се забелязва трайна тенденция за възраждане на виненото производство покрай брега на морето на север от Варна.
Емблематичен обект в тази насока е винарска изба „Варна“, която е разположена на пътя Варна-Албена срещу отбивката за село Генерал Кантарджиево. Това е модерен комплекс с винарна, зала за дегустации и фирмен магазин. Избата произвежда висококачествени бели вина и розета от собствени масиви. Лозята на избата са 60 хка, разположени предимно на юг от Варна. Изненадващо добри резултати дават експерименталните серии розе Blush и шардоне Fresh Carbonated. Избата се гордее със специалната си рампа за вдигане на съдовете, с което се избягва ползването на помпи, гарантира се херметизацията на суровината и високото качество на крайния продукт. Има три варианта за дегустации, направете своята резервация предварително на тел: 0887 574 148.
Интересно е да се проследи развитието на други два потенциални обекти за винен туризъм. Единия от тях е действащ през цялата година и се намира в „Двореца“ Балчик. Освен богатата колекция от вина, енотека „Кралската изба“ предлага дегустация на вино и от собствени лозови масиви. В преходен етап от своето развитие е лозовия масив между Каварна и Българево със звучното име „Реджо ди Калакрия“. На площ от 35 хка са засадени сортовете просеко, мускат бианко, траминер и шардоне. През 2015 г. е добита първата реколта, като от сорта просеко е произведено собствено вино с марка „Калацерка“. Предстои изграждането на собствена изба в района и получаването на сертификат за биологично производство. На фона на тези усилия трябва да споменем дейността и на семейната винарска изба „Калчев“ в Каварна. Там се произвеждат бели вина от характерни за района сортове. За повече информация се обадете на тел: 0889 826 391.
Ако говорим за традиции във винопроизводството, трябва да споменем шато „Полихронови“ в Бяла. Избата е създадена през 2003 г., и както твърди собственикът, възражда традиция от над две хиляди години за производство на вино. Самото име на шатото от гръцки се превежда точно така – „много годишен“. Легендата се потвърждава и от археологическите находки на нос Св. Атанасий, където е имало различни по големина винарски преси в епископски комплекс. Задължително трябва да се отбиете до това любопитно място в края на Бяла. Виното на шато „Полихронови“ е изцяло от собствени лозови масиви, разположени в околностите на града. Сортовете са Димят, Варненски мискет, Шардоне и Траминер, както и Мерло, което дава задоволителни резултати на фона на особеностите на региона. Сериите са къси ( до 1000 бут. от вид), и могат да се опитат или закупят само на място. Предлага се и дегустация с предварителна резервация на тел: 0888 592 790 и 0887 331 282.
По ръба на Добруджа в посока към Шуменско плато има две сравнително големи винарски изби, които задоволяват претенциите на ценителите на качественото вино. „Белоградец“ е разположена в едноименното село, произвежда богат набор от бели и червени вина, както и розета от 100 хка собствени лозя. Особен акцент в портфолиото на избата е червеното вино от сорта Малбек. Съвсем нова е избата „Царев брод“ в едноименното шуменско село. Там има чудесни условия за винен туризъм и огромен потенциал за развитие на произвежданите вина в бъдеще. Особен колорит за този регион внася малката семейна изба, която се намира срещу старата държавна изба в село Хан Крум.
„Джобкови“ е съвсем нова изба, която успешно възражда традициите на винопроизводство в село Хан Крум. Технологът Мара Джобкова създава малки серии бяло вино от сортовете Шардоне, Совиньон блан, Мускат и Траминер, както и експериментира успешно с червените сортове Пино Ноар, Мавруд и Мерло. Розетата на избата са с наситени цвят и вкус, а скрития коз за следващите години е планираното биологично мерло от масива до село Зайчино ореше. Може да дегустирате с предварителна резервация или просто да се отбиете, за да купите малко вино. Избата е на главния път в началото на селото по посока Осмар. (0898 816 775, 0885 625 155)
Мара Джобкова е председател на журито на конкурса за наложен осмарски пелин и известен кулинар. Може да опитате някое от характерните за родния ѝ край капански деликатеси. Съпругът ѝ е родом от друг винарски район на страната – село Коларово до Петрич. Но той е бил дълги години технолог на бира в Шуменската пивоварна и сега предимно помага в прохождането на малката семейна винарна. С наличието на избата в Осмар, която се е специализирала в производството на бял и червен пелин, както и на прекрасния комплекс за селски туризъм „Осмарски къщи“, районът по южните склонове на Шуменското плато постепенно се утвърждава и като интересна дестинация за винен туризъм. Допълнителен акцент към колорита на Североизтока добавят изби като „Сала Естейт“ в платото Сърта над Провадия, нашумяла със своите бели вина и най-вече от сорта врачански мискет, както и възродената изба в Кайнарджа, недалеч от Силистра.