Основна информация
В полите на Стара планина, само на 15 км от Велико Търново, там, където от север започва Проходът на Републиката, е скътано село Нацовци. Възникнало през първата половина на XIX век покрай строителството на новата черква в Килифаревския манастир Рождество Богородично, селото и до днес пази спомените за своите основатели. Манастирът е най-важната атракция в селото със своето интересно разположение до брега на река Белица и с черквата с изящна каменна фасада, дело на най-видния български възрожденски – майстор Кольо Фичето.
Първата реколта на винарска изба Драгошинов е 2019 година. Въпреки кратката история на избата, в основата на създаването ѝ стоят знанията и дългогодишния опит на енолога и собственик Даниел Драгошинов. Избата няма собствени лозя, а за създаването на вината е важно целенасоченото и трайно сътрудничество с опитни лозари, които отглеждат отлично винено грозде. Повечето от вината, които произвежда винарска изба Драгошинов са класическите сортове Шардоне, Мерло, Сира. През последните години Даниел Драгошинов работи и с Алиготе, отгледано в стари лозя край град Лясковец. Целта му е да възроди интереса към този позабравен в България, но иначе популярен класически бял сорт.
В момента избата произвежда само около 8000 бутилки годишно, а броят на бутилките от един етикет варира между 250 и 1400.
Едва ли в България има по-малка винарска изба, с толкова силен професионален облик. Тук всичко е подчинено на виното и е направено по най-добрия начин от гледна точка на технологията. Същевременно избата се намира сред идиличната зеленина на Предбалкана. Няма по-добро място да опита човек отличните вина на изба Драгошинов от уюта на селския двор, под големия орех, където може да чуе историята на всяко вино от устата на неговия създател. Даниел гледа на правенето на вино като на сложен процес, в който най-важното е да се съобрази с това, което земята е дала на гроздето, да се вслуша в себе си и да следва характера на сорта.
Запазена марка на избата е пелинът, който се прави по традиционна килифаревска рецепта, която Даниел Драгошинов усъвършенства в продължение на две десетилетия. За направата на пелина се използват 28 различни билки, много от които семейство Драгошинови бере през лятото, а самото правене на пелина, всяка година около Димитровден, е занаятчийска работа, в която участват близки и приятели и се превръща в чудесен есенен празник.
Винарска изба Драгошинов, заедно със село Нацовци, е една чудесна отбивка за пътуващите от север на юг или от запад на изток, за посетителите на Велико Търново и най-вече за любителите на отличното вино.
Забележителности в района:
Царевец е хълм във Велико Търново, както и едноименна крепост в средновековния Търновград. Тя е била главната българска крепост по време на Второто българско царство (1185 – 1396), когато Търново е столица на царството. Патриаршеската църква „Св. Възнесение Господне“, един от обектите на 800-годишния юбилей от въстанието на Асеновци, освобождението от ромейско владичество и възобновяване на българската държава, е отворена за посещение през ноември 1985 г.
Дряновският манастир „Свети Архангел Михаил“ е действащ български, мъжки манастир, на 5 километра югозападно от град Дряново и на 15 километра от град Габрово. Средновековната обител „Св. Архангел Михаил“ е основана по времето на цар Калоян, след пренасяне на мощите на свети Михаил Воин от Потука (неизвестно селище в Тракия) в Търновград около 1206 г.
Регионален етнографски музей на открито „Етър“ е музей на открито, разположен в кв. Етъра, 8км южно от централната част на Габрово. Представлява възстановка на българския бит, култура и занаятчийство. Той е първият по рода си музей в България. Занаятчийска чаршия представя 16 образци на балканската архитектура, разкриващи самобитния талант на възрожденските строители.