Основна информация
Винарската изба е създадена през 2009 г. в едноименното село Коларово, което дава и името на известния Коларовски лозов масив, където през 70-те години на миналия век са посадени няколко хиляди декара Мерло. 12 години, още от самото ѝ създаване, вината се творят от технолога Илиана Коева, която със своя дългогодишен опит в страната и чужбина създава облика на избата. През 2021 година тя става горд собственик на Шато Коларово, променя името на Изба Коларово и решава да я модернизира. Запазвайки своя винен почерк и познавайки потенциала на гроздето в региона, Илиана създава новото лице на избата с по-модерни визии, по-плодови и свежи вина, а първата серия ще бъде Метаморфоза. Засега новата изба няма собствени лозя, но доверието, което е изградила с местни лозари ѝ позволява всяка година да избира качествено грозде от сортовете Мускат, Совиньон блан, Вионие, Шардоне, Гренаш, Сира, Мурведър, Мерло, Каберне совиньон, Малбек и Пти Вердо.
Малката бутикова винарска изба, с капацитет само от 100 000 бутилки годишно, посреща туристи целогодишно. Лично собственичката и технолог на винарната превежда туристите през производствените помещения и запознава туристите със своите вина. Освен дегустации на индивидуални туристи или по-големи групи, в избата могат да се организират на открито и тематични събития, семинари и лекции на винена тематика, винени фестивали и други частни и корпоративни мероприятия. Добрата колаборация с Енотека Сакар позволява да се организират винени вечери на място и в енотеката, да се акцентира на местните продукти, регионалните рецепти и да се подчертае местният вкус. Винарската изба може да посреща туристи по всяко време, но е необходима предварителна резервация.
Винарската изба е домакин на един от фестивалите ВИнен фест Южен Сакар 4 х 4.
Забележителности в района:
Перперикон е най-големият древен и свещен град на Балканите. Той е изсечен от камък, откъдето идва и името му, което се свързва с тракийския бог на камъка Пер. Разположен е на едноименния хълм Перперикон в Източните Родопи, на 15 км североизточно от Кърджали. Във вечния град се намират останките от светилището на бог Дионисий с прочутия олтар за предсказания. То често е сравнявано с величествения храм на Аполон в Делфи. В миналото районът е бил богат източник на злато, от което са изсичали и златните монети перпера.
Каменните гъби са скални образувания, които се намират източно от с. Бели пласт, на пътя, свързващ Кърджали с Хасково. Защитената територия има площ от 3 хектара. Обявени са за природна забележителност от 1974 г. Скалните образувания имат форма на естествени гъби – пънчетата им са розови, а шапките – зеленикави.
Музейният център „Тракийско изкуство в Източните Родопи“ се намира в непосредствена близост до Александровската гробница. Акцент в експозиционната зала на музейния център е точното копие на оригинала на Александровската гробница. Чрез репликата се дава възможност на посетителите да се запознаят с един наистина уникален паметник на античното изкуство в Тракия. Богатата експозиция показва още и множество артефакти от тракийския период в региона на град Хасково като голяма част от тях могат да бъдат видени в стенописите на Александровската гробница – въоръжение, накити, съдове и прочие.
Дегустация в изба Коларово
за двама- Дегустация на 5 вина
- Местни деликатеси
- Разходка във винарната с енолог
Ревюта ( 1 )