fbpx
Натисни enter за търсене или ESC за затваряне
Пловдив европейска винена дестинация

Пловдив оглавява класацията за най-добрите винени дестинации в Европа

Пловдив оглавява класацията за най-добрите винени дестинации в Европа

Пловдив европейска винена дестинация ,

Пловдив е класиран сред най-добрите винени дестинации в Европа

От древните лозя на Пловдив до прочутите изби на Бордо и емблематичните пейзажи на Тоскана – най-добрите винени дестинации в Европа предлагат завладяващи преживявания както за любителите на виното, така и за авантюристите.”

Така започва статията с класация “Най-добрите винени столици в Европа”, публикувана в сайта “Най-добри европейски дестинации.” Новината идва само дни след като бе обявено домакинството на Пловдив на „Глобалната конференция за винен туризъм“ през 2025 г.

В пубилкацията си Forbs посочва: „В анкетата са участвали над 284 хил. души от 82 страни. Българският град изпреварва емблематични винени региони като Бордо, Ла Риоха и Тоскана.“ 

Първи в списъка на 10-те топ винени дестинации е Пловдив! Да, Пловдив стои редом до Билбао и Ла Риоха, Бордо, Порто и Долината Дуро, Тоскана, Шампан, Пиемонт, Елзас, Мозел и Санторини.

Дали заслужава да е там?

И още как! 

Защото е древен и мултикултурен град, който прекрасно експонира своята история, преплитайки я със съвременните изкуства, богата и разнообразна културна програма, международни спортни прояви и винено-кулинарни фестивали, които привличат туристи. Град, който носи неповторим дух, съхранил се от епохата на Античността, тракийския, гръцкия и римския период, Средновековието, Възраждането и Освобождението до наши дни. Ще споменем и комунистическия период, който се оказва изключително интересен за чужденците. 

Пловдив, най-старият град в Европа, в който животът никога не е спирал да се развива, има какво да покаже и разкаже на туристите, съчетавайки древност и модерност. И виното винаги е било част от тази история, преминавайки през предизвикателствата на различните епохи, за да се превърне днес в нематериално културно наследство на регион и да му отреди заслужено място в такива престижни класации.

Виното и виненият туризъм около Пловдив

Във винарския район Западна Тракия, където се намира Пловдив, лозарството и винарството са били основен поминък от незапомени времена и родно място на емблематичния сорт Мавруд. Тук се произвеждат забележителни вина, характерни със своя наситен и интензивен цвят, запазен плодов характер, но със стегнато и мощно тяло, с отличен потенциал за отлежаване. Мавруд, Памид, Рубин, Димят са местните сортове, характерни за региона, а от международните – Шардоне, Мерло, Каберне Совиньон, Каберне фран и други. 

Пловдивският район първи акцентира на виното като част от туристическия потенциал на дестинацията, създавайки първата за страната винено-туристическа карта. Днес в района на Пловдив, Родопската яка и Пазаджик има около 30 винарски изби, някои от които могат да бъдат посетени, като подчертаваме, че за повечето от тях е необходима предварителна резервация. Междуградският транспорт също може да бъде донякъде полезен, особено за чужденците, но той ги ограничава до посещение само на един винен обект, тъй като няма връзка между отделните села. Винени дегустации, посещения на лозови масиви, пикници, винено-кулинарни вечери, традиционно честване на Трифон Зарезан и други интересни активност се предлагат в района.

Открийте 19 винени места в и около Пловдив.

Пловдив
Снимка: Христо Папазов от лозята на Вила Юстина

Винен туризъм в града

Винените приключения, които самият град предлага не са толкова много, в сравнение с изобилието в София, но да не забравяме, че най-близката винарна до Пловдив – Винарско имение Драгомир е само на 15 мин, Вила Юстина, чиито лозя виждаме на снимката в статията, е само на 30 км, а Georgiev/Milkov са в самия град, в квартал Коматево. Винени дегустации на български и вносни вина могат да се провеждат на няколко места – Cork.ForkBerenice Winery&Lounge, Seewines, а качествено вино на чаша, съчетано с чудесни ястия все повече се предлага в центъра на града. Календарът в делничните дни е запълнен с тематични винени дегустации в специализирани магазини. Вижте повече в статията „Къде може да се дегустира вино в Пловдив“.

Винени фестивали

Винените дефилета, които изпълват старинните къщи в Стария град Пловдив с винарски изби и производители на храни привличат хиляди посетители. По калдъръмените улички се разхождат хора с чаши и оцветени от виното усмивки, говорят различни езици, а темата на разговорите им е българско вино.

Със своя по-модерен и градски почерк и звучене, Градският винен фестивал / Urban Wine Fest се превърна в емблематично винено събитие в последните години. Със своята кауза и инициатива “Международен ден на мавруда”, събитието 3 години среща винените любители в града със селекция от над 40 тихи, пенливи, сухи и сладки вина от български и балкански сортове, за да акцентира върху богатото наследство от местни вина. Но срещата с винените специалисти зад бара е това, което го различава от всички фестивали, защото те безпристрастно, по интересен и завладяващ начин разказват за сортовете, производителите, районите и самите вина. 

 Датите за 2025 г. са 24 и 25 октомври.

В Пловдив се провежда и един от най-големите форуми в България, съчетаваш винено изложение и конкурс Винария, изложение за селскостопански технологични решения Агра и форум за техника в хранителната индустрия – Фудтех.

Нека подчертаем и че градът създава специалисти по лозарство и винопроизводство в Университета по хранителни технологии и Аграрен университет Пловдив.

Богата културна програма на града

Opera Open, концерти, фестивали на сценичните, танцовите и уличните изкуства, класически концерти, джаз и рок фестивали, тематични базари, изложби и други културни прояви пълнят града с туристи, правейки го още по-привлекателен и богат на преживявания. И тези туристи се докосват до виното в района, дали в някой от винените барове и ресторанти с добра кухня, дали по време на някое от винените изложения или в самите винарни.

Вдъхновението

И тук е момента да помечтаем за един Пловдив, в който във всички ресторанти, поне в центъра на града, винената листа е изпълнена с качествени български вина, с акцент към региона, но и не само. В баровете има няколко предложения за българско вино на чаша, в минибаровете на хотелите виното е българско и регионално.

Изборът от винено-кулинарните предложения в ресторантите дори и за двама човека е по-богат. Винарските изби са по-гъвкави с посрещане на туристите в почивните дни, а транспортът до тях е по-улеснен. В календара на винените събития в България да публикуваме още едно такова – регионално, създадено от избите в региона. 

Дано позиционирането на Пловдив в тази класация бъде вдъхновение за туристи и туристическия бранш, за винолюбители и винопроизводители, за граждани и гости на Пловдив! 

Честито признание, Пловдив!

Сподели с приятели!

Оставяне на мнение

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *